ankara pedagoji çocuk psikoloğu
  • Adresimiz

    Dil Devrimi Caddesi No:41 Kat:3 No:6 Etimesgut-Eryaman/ ANKARA

Oyun Terapisinde Kullanılan Diğer Teknikler

Oyun terapisi en temelde çocukların duygu, düşünce ve isteklerinin dışavurumuna dayanmaktadır. Oyun sırasında terapist gerekli gördüğü durumlarda çocuğun duygularını anlamlandırmasını kolaylaştıracak birtakım tekniklere başvurabilir. Bu tekniklerin en başında masal terapisi ve çocuk resimleri analizi yer alır. Oyun terapisi esnasında aynı zamanda masal terapisi ve çocuk resimleri analizinin kullanılması çocuğun iyileşme sürecini, oyunların anlamlandırılmasını ve duyguların açığa vurulmasını kolaylaştırmaktadır.

MASAL TERAPİSİ NEDİR?

Çocuklarla çalışırken onların temel karmaşalarını ifade etme ve çözmeleri için masallar mükemmel araçlardır. Masal terapisi, çocukta var olan durumun, semptomların, bilinçli çabalarla ulaşılamayan içsel süreçlerin masallar aracılığıyla dışavurum yöntemidir. Masal terapisinde amaç çocuğun sorunlu geçişler ya da koşullarla bağlantılı sıkıntılarını, endişelerini ve stresini azaltmaktır. Masal terapisti, çocuğun sorununa paralel bağlamda masallar anlatır. Bu yolla çocuğun sorununu daha derinden anlaması kolaylaşır. Masal terapisi, çocuğun davranışını eleştirmek, onu uyarmak ya da ders vermek amacıyla kullanılan bir yöntem değildir. Bu özellikleri sebebiyle merkezimizde uygulanan oyun terapisi içinde kullanılan bir yöntemdir.

ÇOCUK RESİMLERİ ANALİZİ NEDİR?

Çocukların duygularını ve kendilerini ifade ettikleri bir diğer yöntem resimlerdir. Çocuk yapmış olduğu resimleriyle kendisinin bir parçasını yansıtmaktadır. Seçtiği renkler, kalemi ve kâğıdı kullanma biçimi, çizdiği şekiller çocuk ve çocuğun iç dünyası hakkında ipuçlarını taşımaktadır. Bu sebeple oyun terapisi içerisinde de gerekli görülen durumlarda uygulanabilmektedir.

Psikolojik Değerlendirmede Kullanılan Resim Testleri:

  • Bir İnsan Çiz Testi
  • Aile Resmi Testi
  • Var Olmayan Hayvan Çiz Testi
  • Kaktüs Çiz Testi
  • Ev-Ağaç-İnsan Testi
  • Çiçek Ailesi Resmi Çiz Testi

Yukarıda belirtilen testler merkezimizde danışmanlık hizmetleri kapsamında bireysel psikolojik çocuk değerlendirmeleri sırasında ve oyun terapisi sürecinde de kullanılmaktadır.