ankara pedagoji çocuk psikoloğu
  • Adresimiz

    Dil Devrimi Caddesi No:41 Kat:3 No:6 Etimesgut-Eryaman/ ANKARA

Oyun Terapisi

‘’Çocuklar size ‘’Kötü bir gün geçirdim, konuşalım mı?’’ demezler, ‘’Oynayalım mı?’’ derler. ‘’                                                                                                     LAWRENCE COHEN

OYUN NEDEN ÖNEMLİDİR?

Doğdukları andan itibaren çocuklar oyun ve oyuncaklarla iç içedir. Oyun; çocukların bilişsel, duygusal, sosyal ve fiziksel gelişimi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bir başka deyişle çocuk oyunla öğrenir ve oyun, çocuğu yetişkin hayata hazırlayan en etkin yoldur.  Bunun yanı sıra çocukların yaşam içinde karşılaştığı zorluklar ve stres faktörleri için de iyileştirici bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Oyun bizi zamanın oklarından uzaklaştırır, diğerlerinden ayrı olduğumuz farklı bir ‘’dünya’’ içinde var olmamızı sağlar.  Buradan hareketle uzmanlar tarafından çocukluk döneminde karşılaşılan sorunların çözümleri için oldukça sık kullanılan yöntemlerden biri de oyun terapisidir. Peki, oyun terapisini çocuğun rutin oyunundan ayıran nedir?

Çocuklar yetişkinlerin aksine duygularını ve düşüncelerini konuşma yoluyla yeterli şekilde ifade edemezler. Çocukların dünyası büyüklü küçüklü oyunlardan oluşur ve oynadığı oyunlar, oyun içinde takındığı roller çocuğun duygularına ve gelişimine dair pek çok ipucu taşır. Oyun terapisi ile çocuğunuzu daha yakından tanır ve olası problemleri keşfederek çözme şansı bulursunuz.

Oyun çocukların dünyayı tanıma ve anlama aracıdır. Çocuk dünyayı tanırken kendini de keşfeder. Oyun terapisi çocuğun tamamen özgür olduğu, oyunu yönlendirdiği, sınırlarını belirlediği ve duygularını özgürce dışa vurabildiği bir süreçtir.